DODATKI WE WNĘTRZACH

Najmodniejsze dodatki do wnętrz

Wymiana dodatków to rewelacyjny sposób na nadanie wnętrzu świeżego looku bez konieczności remontu lub gruntownego przemeblowania. Po jakie elementy najchętniej sięgają projektanci wnętrz w tym roku?

Na pewno bardzo dobrym wyborem będą wszelkie dodatki wpisujące się w nurt eko. Tym sposobem bardzo modne stały się rośliny (koniecznie żywe!) i domowe uprawy ziół, owoców i warzyw, które można ładnie eksponować za pomocą ozdobnych doniczek.

Przeszkodą nie jest już brak tarasu lub balkonu; dzięki dostępnym urządzeniom nawadniającym i naświetlającym rośliny będą cieszyć się zdrowiem, zaś mieszkańców pięknym wyglądem i zapachem. Biophilic design jest już z nami od kilku sezonów, jednak z roku na rok coraz mocniej zaznacza swoją pozycję na rynku dekoratorskim.

DODATKI DO WNĘTRZ

Rzym, Grecja czy Afryka? Szczypta egzotyki we wnętrzu

Rosnącą popularnością cieszą się dodatki bardziej egzotyczne. Designerzy coraz odważniej w swoich pracach inspirują się antyczną Grecją i Rzymem i zapraszają klientów na dekoratorskie wycieczki w klimaty Afrykańskie. Skutkiem tego na rynku dostępnych jest coraz więcej elementów, które pomogą wprowadzić egzotykę do wnętrza.

Projektanci stawiają na zdobienia w formie kolumienek, które wspierają krzesła i stoły, czy adaptacje znanych antycznych rzeźb w pomniejszonych formach. Nie brakuje w tym humoru; designerzy często przewrotnie nawiązują do sztuki z klasycznego nurtu, umieszczając na przykład kwietniki lub stojaki na noże w głowach antycznych rzeźb.

Z drugiej strony, w wystroju wnętrz coraz chętniej stawiamy na dzikie i etniczne wzory rodem z Afryki. Cętki lub pasy zebry zostały ostatnio odczarowane przez projektantów, którzy uczynili z nich gustowny element wykończeniowy mebli.

Poszukując dodatków w tym nurcie, warto rozejrzeć się za utrzymanymi w barwach beżowych, żółtych i pomarańczowych ozdobach zawierających geometryczne zdobienia. Konieczne do utrzymania afrykańskiego ducha wystroju wnętrza są również etniczne rzeźby i przedmioty, najlepiej ręcznie robione, które będą wyglądać jak przywiezione z dalekiej wojaży.

Modny wystrój wnętrza? Przytulny i neomieszczański!

Dekoratorzy zaliczają ostatnio zdecydowany odwrót od stylu loftowego i industrialnego. W ich miejsce pojawiają się coraz bardziej przytulne wystroje. Poduszki, miękkie tkaniny, obecność plecionek i naturalnych akcentów, chociażby w postaci żywych roślin, sprawia, że wnętrza mają dużo cieplejszy charakter.

Wszystko to świetnie wpisuje się w styl neomieszczański, na Zachodzie zwany Grandmilenial Style. Jest to swoisty powrót do lat 70 XX wieku, z tym, że przepuszczonych przez współczesne poczucie estetyki. Owalne kształty, bogate zdobienia, obite aksamitem meble i duża ilość złoceń; tak w skrócie można opisać ten trend wystroju wnętrz.

Warto takie wnętrze wzbogacić o plecionki z wikliny lub rattanu, które szturmem wracają na salony, jednocześnie idealnie wpisując się w styl eko i zafascynowanie rzemiosłem.